Kako se pripremiti za psihološko testiranje

Priprema vam može pomoći da se osećate opuštenije tokom psihološke procene. Ovo su saveti koji će vam pomoći da se pripremite: 

1. Budite iskreni i otvoreni

Procena je osmišljena da vam pomogne, zato je važno da budete iskreni u svojim odgovorima i otvoreni o svojim iskustvima. Što ste istinitiji i otvoreniji, to će procena biti preciznija i korisnija. 

2. Podsetite se medicinske i lične istorije

Pre procene, odvojite malo vremena da razmislite o svojoj ličnoj istoriji, uključujući sva prošla medicinska stanja, probleme mentalnog zdravlja ili značajne životne događaje. Ove informacije će biti važne da psiholog razume vašu pozadinu i trenutnu situaciju. 

3. Dobro se naspavajte

Dobar odmor može vam pomoći da bolje uradite bilo koje testove ili procene. Obavezno se dobro naspavajte pre dana procene kako biste se mogli fokusirati i jasno razmišljati. 

4. Donesite potrebna dokumenta (ili ih pošaljite imejlom unapred)

Ako imate bilo kakve prethodne medicinske ili psihološke kartone, važno je da ih dostavite psihologu. Možete ih poneti sa sobom na dan procene ili, radi lakšeg snalaženja, poslati ih imejlom unapred. Ovo omogućava psihologu da pregleda vašu istoriju pre procene, što može učiniti proces efikasnijim. Ako imate bilo kakve prethodne medicinske ili psihološke kartone, ponesite ih sa sobom. Ovi dokumenti mogu pružiti vredne informacije psihologu koji sprovodi procenu. 

5. Pripremite pitanja

Ako imate bilo kakva pitanja o procesu procene, zapišite ih unapred. Tokom uvodnog intervjua ili sesije, ne oklevajte da zamolite psihologa da razjasni sve što vam nije jasno. 

Uobičajene brige i zablude 

Normalno je da se osećate nervozno pre psihološke procene, posebno ako vam je prvi put. Evo koje su uobičajene briga i zablude: 

„Hoću li biti osuđivan?“ -  svrha procene nije da vas osuđuje, već da vas razume i pomogne. Psiholozi su obučeni da ne osuđuju i da pružaju podršku.

„Hoće li ovo ući u moj stalni dosije?“ - rezultati vaše procene su poverljivi i biće deljeni samo sa onima kojima date dozvolu, kao što su vaš lekar ili škola.

„Šta ako ne znam odgovore?“ - testovi nisu tu da bi se dobili „tačni“ odgovori; oni se tu da bi se razumeo vaš jedinstveni način razmišljanja i osećanja. U redu je ako vam neka pitanja budu teška.